Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης με τίτλο: «ΕΙΡΗΝΗ 2444»

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού, η οποία είναι μια διεθνώς αναγνωρισμένη  ημέρα ευαισθητοποίησης που γιορτάζεται στις 2 Απριλίου κάθε έτους, ενθαρρύνοντας τα κράτη όλου του κόσμου να λάβουν μέτρα για τη διαφορετικότητα, σε συνεννόηση με την κα Σόφι Κασέκα καλέσαμε την θεατρική ομάδα «ΗΛΙΟΣ» του Δωδεκανησιακού Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων Ατόμων με Αναπηρίες, Κέντρο Διημέρευσης Ημερήσιας Φροντίδας «ΕΛΠΙΔΑ» να επισκεφθεί το σχολείο μας.

Η θεατρική ομάδα «ΗΛΙΟΣ» με ζωντάνια, φαντασία και αυθορμητισμό μας πρόσφεραν μια υπέροχη θεατρική παράσταση με τίτλο: «ΕΙΡΗΝΗ 2444». Ένα έργο που στον πυρήνα του έχει τη γνωστή κωμωδία του Αριστοφάνη «Ειρήνη». Διασκευάστηκε για το σήμερα προσφέροντας γέλιο, με έναν ευχάριστο και δημιουργικό τρόπο. Η «ΕΙΡΗΝΗ 2444» είναι ένα μαγικό ταξίδι και μας καλεί όλους να ταξιδέψουμε και να ψάξουμε να βρούμε την χαμένη μας «Ελπίδα» που ο κορωνοϊός  φυλάκισε, με τα ποιο βαριά υλικά … την συνείδησή μας!

Το μήνυμα της παράστασης ήταν: «Απόψε υποσχέσου στον εαυτό σου να μην αφήσεις κανέναν να σου πάρει την Ελπίδα!»

Για την πραγματοποίηση της θεατρικής παράστασης εργάστηκαν οι παρακάτω:

Διασκευή κειμένου  – Διδασκαλία: Νίκος Χαβιάρας
Διδασκαλία τραγουδιών: Τζένη Λεβέντη
Επιμέλεια ήχου και κειμένου – Έβελυν Χώχου
Κοστούμια – Αλεξία Κατσιμπράκη

Έπαιξαν οι Ωφελούμενοι του Κέντρου Ελπίδα:

Βοηθός Α – Κατερίνα Λατσιάτιανου
Βοηθός Β – Μαρία Πήλιου
Τρυγαίος – Μανώλης Ροδίτης
Οπώρα – Μάρω Χούλη
Ερμής – Νίκος Χαβιαράς
Κορονοϊός – Χριστίνα Μαργαρίτη
Μύξοβήχοπυρετός – Νίκος Σαββίδης
Μητέρα Οπώρας – Νίκη Τόσκα

Ελπίδα – Τσαμπίκα Καπούλα

Η παράσταση δόθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας και την παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και προσοχή τα παιδιά των τάξεων Δ΄, Ε΄& ΣΤ΄.

Στο τέλος παιδιά του σχολείου μας συμμετείχαν σε ένα βιωματικό παιχνίδι με τα μέλη της θεατρικής ομάδας και η εκδήλωση έλαβε τέλος με ένα δυνατό χειροκρότημα από όλους μας!!