Επίσκεψη μελών του Κέντρου Υγείας Ρόδου στο σχολείο μας!!

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα της στοματικής υγιεινής, 20 Μαρτίου, το σχολείο μας σε συνεργασία με την Μονάδα Υγείας του Κέντρου Υγείας Ρόδου, συμμετείχε στην υλοποίηση του προγράμματος Προληπτικού Οδοντιατρικού Ελέγχου. Έτσι, στο πλαίσιο του προγράμματος επισκέφθηκαν το σχολείο μας ο κ. Νικόλαος Παυλίδης οδοντίατρος-ορθοδοντικός και η κα Δέσποινα Καρπάθιου  νοσηλεύτρια του Τ. Ε. ύστερα από σχετική ενημέρωση και συγκατάθεση των γονέων των παιδιών που φοιτούν στις  Α” και Β’  τάξεις.

Επιπρόσθετα, αναγνωρίζοντας ότι η πρόληψη της νοσηρότητας από τα λοιμώδη νοσήματα με τους εμβολιασμούς αποτελεί το σπουδαιότερο επίτευγμα του 20ου  αιώνα πραγματοποιήθηκε εμβολιαστικός έλεγχος στο πλαίσιο δράσεων και παρεμβάσεων προληπτικού χαρακτήρα σε μαθητές και μαθήτριες σχολικών μονάδων από την κα Μαγδαληνή Γκινή Ιατρό Γενικής – Οικογενειακής Ιατρικής.